Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Ne 9-20)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
14.06.2020
STARBAITS Booster Probiotic Peach and mango
Tento booster zvýrazňuje pachovou a chuťovou stopu návnady i nástrahy. Nerozpuští PVA. Obsahuje aromata tropického ovoce, kyselinu máselnou, játrový... číst celé
14.06.2020
STARBAITS plovoucí boilie Probiotic Red One
Plovoucí boilie je vyrobeno z přírodních komponent - z játrového prášku, rybí moučky a směsi koření. Vhodné do chladné vody, ale pokud ryby neberou v... číst celé
12.06.2020
DAM Naviják Quick 2 6000 FS
Naviják s ocelovou hřídelí, která zajišťuje jeho delší životnost. Obráběná klička s ergonomickým úchopem. Má 6 ložisek pro hladký chod navijáku. Hm... číst celé
Zobrazit všechny novinky

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. ČLÁNKY
  4. Král podzimu

Král podzimu

Blížil se přerod přírody do podzimního období a to je čas očekávání pro všechny kapraře, jelikož kapři se ,,futrují“ na zimu a příjímají s důvěrou velké množství potravy, což má samozřejmě vliv i na jejich váhu. Traduje se, že na podzim přicházejí záběry od větších kaprů a mají krásné zbarvení. Určitě už aktivita ryb není taková, jako v létě, jelikož teplota vody je dost nízká, ale když už kapr zabere, rozhodně to stojí za to. Co se týče nástrah, většina z nás mění montáže i nástrahy a návnady podle období, ve kterém zrovna chytáme. Není tomu jinak ani u mne, a proto jsem se na začátek podzimu připravil opravdu poctivě, obzvlášť co se týče taktiky lovu a přežití v chladném a proměnlivém počasí.

Jelikož mi práce zabírá mnoho času, jako většině dnešních rybářů, ani já nemám jinou možnost, než vyrazit k vodě na jeden den v týdnu (většinou v sobotu). Nicméně vstup do podzimního období jsem si nechtěl nechat nikým a ničím zkazit a tak jsem poctivě 3 dny zakrmoval své oblíbené místo na svazové pískovně. Citelně se ochladilo, často se přehnala nějaká děštivá přeháňka a vítr foukal téměř bez přestání v různých intenzitách. Bylo mi jasné, že pokud mám vydržet celý den u vody, bude to chtít opravdu teplé oblečení. Zahřátí těla zevnitř obstarala termoska a jako pokrývka hlavy mě jistil kulich. Stojan, pruty, bižuterii a podobné doplňky mám přichystané stabilně, tak nebylo potřeba zatěžovat se ničím jiným než návnadou, kterou si vždy chystám doma do kýble a v podobě PVA punčochy. Na návnadě jsem nic neměnil a nachystal jsem si opět jak do kýble, tak do PVA směs řepky, mikropelet, method mixu, drceného a půleného boilies. Vše potřebné jsem měl připravené a poskládané v taškách. Nic mi tedy nebránilo naházet věci do auta a vyrazit k vodě.

Když jsem dorazil k vodě, počasí bylo stále chladné a sychravé. V tu chvíli jsem opravdu ocenil moji přípravu doma. Rychle jsem postavil svůj tripod, signalizátory, rozestavěl deštník a křeslo a nakonec jsem vybalil tašky s bižuterií a pruty.

kořeněná bílá novinka

V tu chvíli přišla otázka, zda moje strategie a příprava krmného místa byla správná. Někdo dává přednost sladkým/ovocným příchutím, někdo užívá ,,smrady“ celoročně. Já dávám na podzim přednost masovým a především kořeněným nástrahám. Shodou okolností jsem dostal na testování nové boilie od Top rybařiny. Koule mě zaujaly při prvním prozkoumání. Mají jasnou bílou barvu, silnou kořeněnou vůni a především se velice rychle uvolňují ve studené vodě, takže jejich účinnost je okamžitá, což se později potvrdilo v praxi. Tohle nové kořeněné boilie jsem dal na montáž se závěskou, a to pouze s jednou koulí na dno bez jakéhokoli zatraktivnění. Na druhý prut jsem zkusil dát prověřené nadipované boilie Fruit orange s plovkou Ananas. Společně s PVA letělo ovocné boilie na volnou vodu. Kořeněná bílá novinka šla k větvím u protějšího břehu. Ke každé montáži jsem dokobroval přibliže 3-4 hrsti boilie stejné příchutě. K tomu jsem košíčkem naházel na každé místo 3 method mixové koule.

Konečně jsem se mohl usadit do křesla, vytáhnout termosku a začal relaxovat. Byl jsem velice zvědavý, jak kapři budou na odlišné nástrahy reagovat a jaká bude aktivita ryb v podzimním období. Sedět jsem dlouho nevydržel a z mého malého prostoru zahaleného rákosím jsem se šel podívat na kraj břehu, abych viděl dobře na hladinu, jestli zaznamenám nějaký náznak výskytu kaprů kolem mých krmných míst. Bohužel vše bylo ,,mrtvé“. Žádná známka aktivity kaprů, žádné bubliny, žádná ,,kola“ na hladině. Věděl jsem, že aktivita ryb v podzimním období už není tak výrazná, jako v létě, ale že bude takhle nulová po několik dalších hodin, to jsem nečekal. Signalizátory mlčely několik hodin, když jsem už začínal pochybovat o správně zvolené taktice. Po několika hodinách se ozval prut, na kterém jsem měl kořeněnou novinku. Zpozorněl jsem a sledoval, jak swinger pomalu klesá dolu doprovázen krátkým pípnutím. Čekal jsem, co se bude dít a než jsem se stačil ohlédnout, swinger byl přilepený k prutu. Na nic jsem nečekal a prut jsem trochu přiseknul. Na druhém konci jsem cítil slušnou rybu, ale věděl jsem, že kapr je blízko keřů a že ve vodě je spousta vázek. Nakonec jsem zdolal slušného šupináče, který měl po odečtení vážícího saku necelých 7kg.

kapr šupináč podzim

Na začátek to byl slušný start a já čekal, jestli se bude ještě něco dít.Přehodil jsem opět tu samou nástrahu (již krásně kluzkou) na stejné místo k větvím a čekal, co se bude dít. Po hodině a půl po přehození. Přišel záběr v podobě razantního ,,padáku“ a já jsem rychle přiskočil k prutu. Nečekalo mě rozhodně nic lehkého a tak jsem brzdu trochu utáhnul, abych kapra neztratil hned u blízkých keřů. Naštěstí se kapr vydal přímo proti mně a tak jsem jen navíjel, volně přitahoval a snažil se alespoň trochu určovat směr. Kapr mi naštěstí zajel jen do třech vázek, ze kterých jsem ho ho nakonec dostal. Teprve kousek u břehu kapr začal ukazovat svoji sílu a bral si metry vlasce všemi směry. Jelikož jsem o kapra nechtěl přijít, raději jsem trochu povolil brzdu a počkal, až se unaví. Kapr byl plný sil a poslední fázi zdolávání mi vůbec neulehčil. Skutečně jsem se zapotil, než jsem rybu dostal na vzdálenost podběráku. Teprve po čtvrtém pokusu a 20 minutách zdolávání se mi podařilo kapra navést do podběráku. Do této chvíle jsem však viděl pouze to, že se jedná o lysce, jinak vůbec nic. Ani to, že za mými zády celou dobu stojí slovenský kolega, který byl zvědavý, jak souboj dopadne. Pobízel mě, ať dám kapra na podložku a změřím ho. Lysec byl krásně vysoký i dlouhý a já jsem doposud tak velkého kapra nevytáhl, takže jsem vůbec neměl odhad, kolik může měřit, nebo vážit. Krasavci jsem naměřil rovných 87cm, paráda! Potom mi kolega nabídl, že mě s kapřím velikánem vyfotí a pomůže mi ho zvážit, což jsem velice ocenil, jelikož mi tím ušetřil spoustu času a moc mu ještě jednou děkuji.

team top rybařina

Kolega měl trpělivost při focení a mám díky němu krásné doživotní památky v podobě fotek, které se opravdu povedly. Lysce jsem stále poléval vodou, aby vydržel a nastal čas vážení. Slovák odhadoval kapra na deset kilogramů. Já jsem neměl odvahu hádat a raději jsem se nechal překvapit, jestli si zvednu ,,osobák“, nebo nikoli. Kapra jsem těžko ve vážícím saku zvedal a když jsem na váze sak odečetl, nevěřil jsem svým očím. Lysec vážil krásných 12,5kg! Oči mi zářily štěstím, jelikož jsem tak krásného kapra ještě nevytáhl a navíc jsem si zvedl osobák. Kolegovi jsem tímto poděkoval a krále podzimu jsem pustil zpět do jeho domova. Zamával mi velkou ocasní ploutví a já měl radost, jako nikdy před tím.

Do konce vycházky už byl jen jeden záběr, který se mi nepodařilo proměnit, ale to mi vůbec nevadilo. Své jsem si ten den už odchytal a byl jsem nadmíru spokojený. Závěrem bych rád potvrdil, že na podzim sice skutečně není záběrů už tolik, co do počtu, ale když už záběr přijde, opravdu to je krásný zážitek. Kapři tentokrát reagovali pouze na nové kořeněné boilie, které fungovalo v chladné vodě okamžitě a spolehlivě. První krátká podzimní vycházka dopadla výborně a nové bílé koule od Top rybařiny již nebudou chybět v mé výbavě.

za Top rybařina team, Tomáš Alchymista Bříza

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

Články, návody
Kde nás najdete

Klicperovo náměstí 69

503 51, Chlumec nad Cidlinou

Kontakt
Logo
Top rybařina
Tomáš Končický
Tomáš Končický
(Po-Ne 9-20)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz